Українці Німеччини поминали воїнів Першої світової війни

Щороку 1 листопада в Раштаті, Південно-Західна Німеччина, на цвинтарі біля пам’ятника «Синам України – їх земляки» українська греко-католицька парафія Святого Йосафата Архиєпископа Полоцького проводить поминальні Богослужіння.

Під час Першої світової війни у Раштаті був в 1915-1918 роках табір полонених (до 15 тис. осіб) російської армії у Німеччині. Союз Визволення України домігся, щоб українців розміщували в окремих таборах і організував інтенсивну роботу над їх національним освідомленням. Під час берестейських мирових переговорів німецька влада дала дозвіл на організування українських військових відділів із полонених. У середині лютого 1918 р. з Раштата вислано на Волинь сформований тут піхотний полк, який увійшов до Синьої дивізії. У квітні її перенесли до Києва.

У таборі проводилася багатогранна національно-культурна робота. Видатний український скульптор професор Михайло Паращук організував у таборі в Раштаті майстерню. Тут був зроблений видатний мистецький твір – український пам’ятник. Пам’ятник має три постаті. У центрі пам’ятника знаходиться жінка з дитиною (Мати-Україна – матір захисників Вітчизни і дбайлива господиня), обабіч два українські солдати – батько і син в українських одностроях зі зброєю на варті (вони захищають Батьківщину). Всі три постаті мають типові українські риси, жінка з заплетеною косою на голові. На копулі скульптури викарбувано: “СИНАМ УКРАЇНИ – ЇХ ЗЕМЛЯКИ”, а на цоколі – “DAS UKRAINISCHE EHRENMAL”.

Він стояв при вході до табору. Після закінчення табору німецька влада, щоб зберегти його, перенесла пам’ятник на головний цвинтар міста Раштата поряд із німецькими військовими гробами. Відкриття пам’ятника відбулося в жовтні 1918 р. за участю райхсканцлера принца Макса фон Бадена.

Влада і нині опікується ним, а також цвинтарем у ближньому селі Нідербюль. Тут поставили стандартні військові гранітні надгробки з написами по три імена з обох боків, зберегли центральну фігуру з написом “Hier ruhen die i. Lazarett d. Russenlagers gestorbenen ukrainischen Kriegsgefangenen 1915 – 1917”.

На державні свята місто прикрашає монумент вінком зі стрічкою.

Парох парафії Святого Йосафата о. Петро Свідрун співпрацює з місцевою владою, а також Генеральним консульством України в Мюнхені в питанні опіки над цією пам’яткою і цвинтарем.

Повідомив д-р Василь Блащак