Про нас

Департамент заснований 3 жовтня 2006 року при Патріаршій курії УГКЦ. Його метою є створення постійно діючої системи забезпечення пастирської опіки військовим – вірним УГКЦ  на всій території України та координація цієї діяльності.
Пріоритети діяльності Департаменту:

Задоволення релігійних потреб віруючих військовослужбовців.

Співпраця із силовими міністерствами та відомствами (Міністерство оборони України, Міністерство внутрішніх справ України, Внутрішні війська МВС України та Державна прикордонна служба України).
Основною метою цієї співпраці є сприяння визнанню військового капеланства як офіційного інституту в Україні. Між різними конфесіями та релігійними організаціями був підписаний меморандум про співпрацю, а відтак скріплений підписом заступника Міністра оборони України. Метою підписаного меморандуму є сприяння якнайшвидшому впровадженню інституту військового капеланства в Україні. Наступним кроком було видання 18 березня 2009 року наказу Міністра оборони України про затвердження Положення про Раду у справах душпастирської опіки при Міністерстві оборони України. Секретарем Ради був обраний представник УГКЦ – о. Любомир Яворський. В рамках роботи цієї Ради була вироблена Концепція організації задоволення релігійних потреб військовослужбовців, яка зараз обговорюється різними конфесіями.
Департамент налагоджує співпрацю з Міністерством внутрішніх справ України, яка спрямована на підготовку концепції духовно–етичного виховання правоохоронців, підписання угоди про співпрацю з МВС України та вироблення практичної моделі задоволення релігійних потреб правоохоронців Міністерства внутрішніх справ України та військовослужбовців Внутрішніх військ МВС України.
Робота Департаменту також спрямована на налагодження співпраці з іншими силовими відомствами задля забезпечення пастирської опіки їхнього особового складу.
Налагодження внутрішньої структури пастирської опіки військових у всіх єпархіях УГКЦ. 
Для цього в кожній єпархії УГКЦ призначений головний військовий капелан, який відповідає за організацію пастирської опіки над військовими на території цієї єпархії. Департамент започаткував практику проведення щорічних з’їздів головних військових капеланів для обміну досвідом між ними та розробки дальших напрямів діяльності та співпраці між капеланами. Перший Всеукраїнський з’їзд головних військових капеланів відбувся 12-13 грудня 2007 року у м. Києві. В ньому взяли участь головні військові капелани єпархій УГКЦ, представники силових структур України та представники Міністерства оборони Німеччини. Другий з’їзд відбувся у Зарваниці на початку 2009 року, а третій в грудні 2009 року – у Львові. В наступні роки вирішили щорічно організовувати Всеукраїнський з’їзд військових капеланів УГКЦ щорічно проводять наприкінці грудня в Києві.
У 2009 році зусиллями Департаменту було вперше проведено Всеукраїнське паломництво до Зарваниці, в якому взяли участь  2000 військовослужбовців. Після завершення цього паломництва було прийнято рішення зробити його щорічним.
Просвітницька робота та співпраця з духовними семінаріями задля обміну досвідом між семінаріями щодо виховання майбутніх військових капеланів. Так, успішний досвід Львівської духовній семінарії Святого Духа з організації Центру душпастирства військовослужбовців св. Георгія Побідоносця вже використовується і в Тернопільській, в Івано-Франківській, і в Дрогобицькій семінаріях. А вже у 2016 році Центр душпастирства військовослужбовців Св. Архистратига Михаїла було створено при Київській Трьохсвятительській духовній семінарії.  Іншим напрямком роботи є служіння у відомчих навчальних закладах, зокрема, навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ України і Міністерства оборони України.
Налагодження міжконфесійної співпраці у сфері пастирської опіки військових. Підтримується постійна співпраця з військовими відділами інших конфесій. Були проведені спільні екуменічні заходи, зокрема Молитва за єдність християн-військовослужбовців та Спільна поминальна молитва в Чорнобилі за загиблих військових, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Міжнародна співпраця.Важливим є розвиток міжнародної співпраці та залучення іноземного досвіду до впровадження системи пастирської опіки військовослужбовців в Україні. Зокрема, представники Департаменту щороку беруть участь у Міжнародних з’їздах військових капеланів (10 разів) і в Міжнародному військовому паломництві до м. Лурд (Франція). Під проводом Преосвященнішого Владики Михаїла Колтуна українська делегація брала участь в цьому паломництві  20 разів.