У Тернополі представили методику духовно-психологічної допомоги військовим

Данську методику духовно-психологічної підтримки бійців АТО за принципом «рівний рівному» презентували сьогодні в Тернопільському прес-клубі. Унікальність методу в тому, що допомогу військовим надають не кабінетні психологи чи психотерапевти, а безпосередньо люди, які беруть участь у бойових діях. Пройшовши курс тренінгу «Побратими» в рамках проекту Wounded Warrior Ukraine, його учасники, а їх наразі вісімнадцять, змогли перш за все допомогти самим собі. Тепер — іншим. В основі навчального проекту  — концепції Бодинаміки (данської школи тілесно-орієнтованої психотерапії).

«Ідея в тому, що ветерани вже є найкращі фахівці в тому, що з ними відбувається: в своєму посттравматичному синдромі, в своєму стресовому розладі, безсонні, боротьбі із залежностями, боротьбі з агресією. Завдання тільки дати ефективні інструменти, щоб розвинути з цієї травми тріумф. Тобто — зробити з неї щось хороше і допомогти людині знайти своє місце в соціумі», — розповів психіатр, психотерапевт, асистент розробника методики Дітте Марчер у проекті  Wounded Warrior Ukraine Олег Гуковський.

IMG_3746 (Small)

Тренінг тривав півроку. За цей час відбулося чотири семінари. Подавалася інформація про те, як функціонує психіка, про моменти шоку, про те, які можливості після того розвинутися посттравматичним стресовим розладам, подавалася теорія емоцій, роботи з ядром травми і необхідні навики переорієнтації після повернення з війни тоді, коли психіка все ще залишається в умовах гарячого бою. Деяким досвідом теперішні інструктори поділилися з курсантами сухопутних військ, які навчаються в Тернопільському національному економічному університеті. «Звичайно, методика за принципом «рівний рівному» не замінить професійної психологічної і психіатричної допомоги чи реабілітаційної, але вона є ефективною для тих людей, до яких важко знайти правильний підхід через певне відмежування», — зазначив Олег Гуковський. Голова Тернопільського осередку громадської організації адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, Володимир Малишевський — офіцер, більше року перебуває в зоні АТО.

«Я для себе зрозумів, що таке посттравматичний синдром, що таке шок і, як з цим в подальшому можна справлятися, як бути активним для соціуму, для таких людей, як і я. На початках думав: «Навіщо це мені?» Але чим більше працювали, тим більше відкривалися оці посттравматичні синдроми і я бачив, що є велика проблема в тому, щоб замикатися в собі і не проходити необхідну реабілітацію. Можна вважати, що через декілька років така людина матиме проблеми в суспільстві», — каже Володимир Малишевський. До проекту долучився і військовий капелан, отець Микола Квич.

Після повернення із Севастополя, де він був духівником у Військово-Морських Силах України, поїхав у зону АТО. Каже, що перебування там не пройшло безслідно, а тому важливо було пройти цей курс і для себе. «Курс більше спрямований на допомогу тим, хто вже повернувся у мирне життя, але я використовував певні моменти, щоб допомогти бійцям там, на місці», — зазначає отець Микола Квич. Як він розповів, при Архикатедральному соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії УГКЦ створюють певну службу допомоги і бійцям, і їхнім сім’ям.

Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль