У столиці відбувся Міжнародний круглий стіл про психосоціальну роботу з сім’ями військовослужбовців

Захід проходив на базі військової частини 3066 Північного оперативно-територіального об’єднання Національної гвардії України, під час якого представники різних структур сектору безпеки та оборони України і громадськості мали можливість ознайомитися із досвідом іноземних колег з чотирьох країн світу, які долучилися до заходу в онлайн-форматі.

Ініціаторами проведення заходу виступили представники від громадської організації «Громадський рух «Жіноча Сила України», Головного управління Національної гвардії України та Синодального управління військового духовенства ПЦУ.

На заході були присутні представники Департаменту військового капеланства Патріаршої курії УГКЦ о. Андрій Зелінський, ТІ, та о. Ростислав Височан.

«З початку військової агресії на сході нашої держави, а також незаконної анексії території автономної республіки Крим Російською Федерацією ми мали декілька проблем, що були тісно пов’язані з сім’ями наших військовослужбовців. Перш за все це евакуація їх рідних на території де не проходять бойові дії. Ми були вимушені адаптуватися до тих обставин, які склалися. Ми стикалися з цією проблематикою і набули досвіду їх вирішення, що дозволило дещо знизити градус напруги у наших військовослужбовців. Наразі ми хотіли б дізнатися про досвід наших закордонних партнерів, щоб побачити можливість його застосування в українських реаліях та визначитися зі шляхами, які ми могли б застосовувати для підтримки сімей українських військових», – зазначив заступник директора департаменту персоналу Головного управління Національної гвардії України полковник Євгеній Павелко.

Програма круглого столу була побудована таким чином, що після виступу спікерів з різних іноземних військових структур, українські учасники мали змогу поставити запитання стосовно принципів реалізації соціальної роботи з сім’ями військовослужбовців у їх країнах.

За словами директора ГО «Громадський рух «Жіноча сила» психолога Наталії Умеренкової, їхня громадська організація ще з 2014 року розпочала роботу з сім’ями українських військових і здобула досвід такої діяльності вже в 12 областях України у взаємодії з військовими священниками – капеланами, з центрами соціальних служб, громадськими організаціями та військовими структурами.

«Круглий стіл був ініційований перш за все для того, щоб з однієї сторони, зорганізувати в одному просторі представників структур сектору безпеки і оборони України, які б могли обмінятися досвідом та підняти проблематику, яка стосується психосоціальної роботи з членами сімей військовослужбовців. З іншої сторони, ми також хотіли залучити закордонних партнерів, які могли б поділитися досвідом, як ця система зорганізована у них. Зараз, за підсумками круглого столу було узгоджено створити міжвідомчу робочу групу, в рамках якої організувати обмін існуючим досвідом, який вже є в силових структурах України. Визначитись, якого досвіду не вистачає, які є прогалини, щоб посилити цю роботу. І той іноземний досвід, про який ми сьогодні почули, а саме наявність окремих програм, окремої посадової особи, а іноді і структури, які забезпечують роботу з сім’ями у військах, також можна використати для вдосконалення цього напрямку в Україні», – розповіла пані Наталія.

Такий формат заходу дав можливість учасникам з української сторони дізнатися більше про системи психосоціальної роботи з сім’ями військовослужбовців в Естонії та Латвії, а також системи підтримки сімей військовослужбовців Збройних сил США та Канади, щоб надалі впроваджувати отримані знання під час своєї щоденної роботи.

«Для військовослужбовця дуже важливо, щоб він виконуючи свої службово-бойові завдання був впевнений, що із його сім’єю все гаразд. Коли він в цьому впевнений, коефіцієнт його корисної дії є досить високий. І навпаки – не може військовослужбовець ефективно виконувати свої завдання, якщо він знає, що у нього є проблеми в сім’ї, є проблеми в родині. Тому ті питання, які підіймалися сьогодні, їх шляхи вирішення за кордоном є дуже корисними для нас, і ми можемо впроваджувати їхній досвід, який напрацьовувався протягом кількох десятиліть, і тут, у нас, в Україні», – поділився заступник голови синодального управління військового духовенства ПЦУ по роботі з Національною гвардією України протоієрей Іван Михайлишин.

ngu.gov.ua