Семінарійний крок у напрямку пенітенціарного служіння

19 квітня 2015 року у Львові відбувся особливий день із наголосом на пенітенціарне служіння. Ранком у приміщенні Українського Католицького Університету Філософсько-богословського факультету відбувся круглий стіл під назвою «Український вимір пенітенціарної ідеї». Участь у цьому круглому столі брали особи різного професійного спрямування: колишні політв’язні, отці-капелани, працівники Державної Пенітенціарної служби, професори та викладачі УКУ. Серед доповідачів були також і семінаристи та їх настоятелі, а саме віце-ректор Львівської духовної семінарії Святого Духа – о. Михайло Плоцідем, котрий розкривав богословський аспект злочину, прощення та милосердя, а також говорив про основи служіння в’язням. Натомість, брати V курсу Остап Микитчин і Андрій Хробак представили практичний вимір служіння, а саме розвиток цього служіння в’язням серед студентів Семінарії.

10 травня 2015 року в структурі Центру душпастирства війсковослужбовців (ЦДВ) Львівської Духовної Семінарії Св. Духа постала ініціативна група, що має сформувати  майбутній Відділ пенітенціарного служіння при семінарії. Групу очолив брат Олег Нестор. В близькому майбутньому для своє діяльності Відділ потребує свого фінансування, і, як це годиться згідно статуту семніаріїї,  духівника, чи куратора.  “В перспективі я бачу цей відділ, як окрему організацію, тому сподіваюся що спільними зусиллями та молитвами, ми зможемо успішно пройти цей початковий період й активно та якісно служити для пенітенціарної служби в Україні,” – поділився брат Олег Нестор.

Основною же подією 19 травня стала виставка образотворчого і прикладного мистецтва «Преображення Господньою Любов’ю»,  на якій було представлено 113 творів в’язнів з різних пенітенціарних установ України. Поблагословити виставку та учасників заходу завітав Архиєпископ і Митрополит Львівський Ігор (Возьняк). Також серед гостей можна було помітити керівника Відділу Курії УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України о. Костянтина Пантелея, головного в’язничного капелана у Львівській Архиєпархії о. Тараса Мирку, головного в’язничного капелана Римо-Католицької Церкви в Україні о. Григорія Драуса, синкела у справах капеланства Львівської Архиєпархії о. Степана Суса та інших військових капеланів Гарнізонного храму свв. ап. Петра і Павла, працівників Пенітенціарної системи Львівської області, мистецтвознавців, працівників Львівського Палацу Мистецтв, духовенство, монашество, працівників ЗМІ. Також особлива роль у проведенні виставки була відведена семінаристам та їх настоятелям, а радше, Відділу пенітенціарного служіння разом з їхнім духівником о. Іваном Гловою. Задля більш піднесеного перегляду творів публіку своєю музикою веселили брати із вокально-інструмантального бенду нашої Семінарії.

Увечорі 19 травня семінаристи Львівської Духовної Семінарії Святого Духа, мали чудову нагоду зустрітися із керівником Відділу Курії УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України – отцем Костянтином Пантелеєм, котрий розповів братам-семінаристам про пенітенціарне служіння.  Найперше отець сказав, що гаслом пенітенціарного служіння є «терпеливість і милосердя», а відтак отець поділився досвідом праці у пенітенціарних установах України і тим самим чітко окреслив причини існування цього гасла. Отець акцентував на тому, що потрібно багато уваги приділяти не лише в’язням, а й тим, хто з ними працює, тобто працівникам пенітенціарної служби та їх родинам. Наприкінці отець Костянтин наголосив, що для того щоб дбати про в’язнів чи щоб служити для пенітенціарної системи не обов’язково безпосередньо відвідувати засуджених, а вистачає просто відкрите своє серце на тих людей що знаходяться за гратами( в’язнів і працівників), а це можливо лише тоді, коли бодай хоч раз побуваєш у тих стінах. Ця захоплююча та корисна зустріч була завершена подякою отцеві та гучним, спільним співом тропаря Христос Воскрес!

брат Олег Нестор