Росія – це не союзник, а, на жаль, ворог, – Любомир Гузар

Екс-глава УГКЦ вважає, що Росія зуміла зачарувати Західну Європу, завдяки своїй пропаганді. 

Ватикан і Константинополь занадто схильні до впливу Москви, що дуже шкодить їхнім стосункам з Україною, вважає архиєпископ-емерит, колишній глава УГКЦ, кардинал Любомир Гузар. У другій частині інтерв’ю “Апострофу” Блаженніший пояснив, як Україна повинна діяти, щоб змінити такий стан речей, що потрібно для зближення українських церков, які будуть наслідки недавньої зустрічі Папи Римського Франциска і російського патріарха Кирила, а також про своє ставлення до війни на сході України.

– Як сьогодні, на вашу думку, Україна виглядає у війні з Росією? Виглядає вона жертвою чи переможцем? Чи має Україна шанс вирватися з російських мереж?

– Все залежить від нас. Ми повинні стати повністю незалежними, оскільки ми були жертвами весь довгий радянський період, а раніше – російський період, коли українська мова була заборонена. Тепер ми повинні зібрати наші сили і усвідомити всю небезпеку, яку несе ця війна. Те, що відбувається з боку Росії, – це не акт братства. Це ворожнеча і бажання домінувати. Росія – це не союзник, а, на жаль, ворог. Так вони самі себе подали і подають далі. Це показує нашому народові, що порятунок – в наших руках. Ми не повинні чекати ні від Росії, ні від будь кого іншого порятунку, а повинні побудувати державу власними силами. У нас є люди, багата країна, у нас є всі передумови, але потрібно їх використовувати.

– Чи повинні ми пробачити Росії цю агресію? Чи настав уже для цього час?

– Ми як християни повинні прощати всім. Але також ми повинні захищатися. Пробачити – не значить віддати себе на поталу. Ми не повинні виховувати в собі дух ненависті, але повинні свідомо захищати свої права. Нехай росіяни люблять Росію, а українці люблять Україну. Ми не хочемо їм зла і не хочемо, щоб вони нам зла бажали. Ми також повинні вживати всіх можливих заходів, щоб показати Росії, що ми – це ми.

– Але чи можна воювати, уникнувши ненависті?

– Це не легко. І чим далі – тим гірше. Чим більший тиск, тим сильнішою буде реакція. Може скластися враження, що я скажу зараз щось дивне, але насправді це не так: Росія більше шкодить собі. Пам’ятаю, років двадцять тому в Києві був спектакль про те, що українці і росіяни – братські народи. Якби сьогодні такий спектакль поставили, то люди сміялися б. Росія, на жаль, своєю поведінкою довела, що вона не вважає себе братнім народом, а хоче домінувати. Це не породжує благородних почуттів до Росії. Ми повинні намагатися по можливості не заохочувати ненависть, але, з іншого боку, свідомо захищати свої права.

– Нещодавно була опублікована стенограма засідання РНБО дворічної давності. З неї видно, що деякі політики тоді були проти того, щоб Україна воювала. І сьогодні в Україні є люди, які кажуть, що воювати не треба, тому що життя кожного загиблого солдата цінне. Наскільки ця думка правильна?

– Життя кожної людини – неповторне і цінне. Ми – не агресори. Не ми почали цю війну. І не ми її хочемо. Але по радіо ми раз по раз чуємо, як бойовики обстрілюють наші війська, а ми, здається, не відповідаємо. На мою думку, це навіть не війна, а щось одностороннє. Це не війна формально, хоча люди і гинуть. Це – ціна свободи. І ми повинні оборонятися до тих пір, поки на нас нападають. Ми повинні оборонятися, поки триває агресія і, на жаль, ми повинні робити це ціною життя наших військових.

– Українці скаржаться, що в цій війні Росія намагається залучити на свою сторону Ватикан.

– Є певні люди в Ватикані, та й взагалі в Західній Європі, яких Росія намагається переконати в своїй правоті за допомогою дуже професійно проведеної пропаганди. Ватикан як держава і як люди не є винятком. Треба визнати, що Росія високопрофесійно здійснює свою пропаганду і отримує відповідні результати.

В Україні дуже негативно сприйняли те, що закладено в декларації, яку Папа підписав на Кубі разом з патріархом Кирилом. У соціальних мережах з цього приводу було чимало гострих коментарів …

– Мені дуже шкода, що жертвою цього став Папа. Я не знаю всіх подробиць, але, судячи з того, що я мав можливість чути, там діяли люди, які певним чином Папу обіграли. Я б так про це сказав. Папа дуже хотів і хоче встановити мирний контакт з Росією, з патріархом Кирилом. Але мені здається, йому це все піднесли в дуже невідповідній формі. І Папа продемонстрував своє величезне смирення, тому що, самі подумайте: зустрічаються предстоятелі Церков на вищому рівні. Де зустрічаються? На аеродромі. Як це виглядає? Хіба в Гавані немає церкви, немає храму?

І ще один момент. Вони не молилися разом. Це дуже показово, що не було спільної молитви. Папа продемонстрував смиренність і зробив це не від слабкості – щоб упокорити себе, треба бути сильним. І тому я ним певним чином захоплююся.

Не треба бути генієм, щоб розуміти, як це виглядає: два священики зустрілися і не моляться. І вони не пішли навіть до церкви, а, можна сказати, пішли до корчми.

– Якими будуть наслідки цієї зустрічі?

– Не буде жодних наслідків, тому що це не був історичний момент, і це нічого не змінить. Це не було по-Божому. Я думаю, що Папа хотів це зробити по-Божому. Я не хочу судити патріарха, тому що я його не знаю, хоча його поведінка мені не дуже підходить.

Ця зустріч нічого не змінить. Пригадується зустріч Папи Павла VI і патріарха Атенагора, які зустрілися на Святій Землі і щиро поцілували один одного. І, як наслідок, були зняті взаємні відлучення, які були проголошені ще в 1054 році. Одним словом, це було щось таке, що відчув світ. А те, що сталося в Гавані, я не знаю, чи відчує хтось. На мою думку, це була дуже хитра політика.

– Як ви вважаєте, це було одноразова дія чи все-таки до нас повертається східна політика Ватикану?

– Я не думаю, що зараз повертається політика часів кардинала Казаролі (Агостіно Казаролі – державний секретар Апостольського Престолу в 1979-1990 р.р., – “Апостроф”). Я просто думаю, що “шило вийшло з мішка”, виявилася правда.

– Користувачі соціальних мереж називають причиною такого повороту подій в тому числі і недостатню роботу української дипломатії. А дехто каже, що в УГКЦ немає хороших представників у Ватикані …

– Я знаю, що Блаженніший Святослав представляв Папі ситуацію в Україні, тому що вони знайомі давно. Але там є і багато інших людей, які роблять свою роботу і мають інші переконання. Для Ватикану, як і для Західної Європи взагалі, Росія важливіша, ніж Україна в політичному контексті. Цьому є історичні докази. Але так не повинно бути, і це шкідливо для папського уряду, для спадкоємця Святого Петра і того, хто повинен бути принципом об’єднання для всіх.

– Чи є у нас шанс донести правду про Україну і переконати Ватикан?

– Росія має в своєму розпорядженні дуже ефективних пропагандистів. У нас їх немає. У нас є окремі люди, а у них ціла система. Західна Європа тільки тепер починає “пізнавати” Росію. Західна Європа зачарована Росією, бо Росія довгі роки над цим працювала. У цій ситуації ми, на жаль, як немовлята проти них. Наша дипломатія в Західній Європі не представляє Україну дуже сильно.

Наша молодь їздила на молодіжні міжнародні зустрічі Тезе (християнська екуменічна спільнота, на зустрічі якої збирається безліч молодих віруючих, – “Апостроф”), і я запитав їх про враження. А вони відповіли: там нічого не знають про Україну, а знають тільки те, що дізнаються з російських джерел.

– Коли обрали Папу Франциска, були такі прогнози, що через прихильність цього Понтифіка до України і УГКЦ він може дати цій Церкві Патріархат. І що якщо цього не зробить він, то не зробить ніхто. Зараз вже ці прогнози не такі оптимістичні …

– Я думаю, що Папа добре знає українську Церкву. Я його зустрічав ще до того, як він став Папою, і я не сумніваюся, що він хотів як краще. Але є багато обставин і багато людей навколо нього, які говорять інакше. Папа непомильний тільки в питаннях віри і моралі, а у всіх інших справах може помилитися.

– Минуло вже п’ять років з тих пір, як ви перестали очолювати УГКЦ. Чи задоволені ви розвитком УГКЦ за цей час?

– Є багато позитивних ініціатив. Я думаю, що в цілому є позитивні зрушення до поліпшення церковного життя. Але це не означає, що ми все вже робимо прекрасно. Тут все в великій мірі залежить від духовенства. Синоди сходяться, але рішення Синоду, які відносяться до повсякденного життя, священики повинні доносити до людей. Мені здається, що в цьому плані є ще багато роботи.

– А Блаженніший Святослав приходить іноді до вас радитися?

– Час від часу приходить. Він багато їздить і мало буває вдома, але ось недавно заходив. Він ще молодий і сильний. Я навіть прошу Блаженнішого Святослава, щоб він трохи себе шкодував, бо це все дуже добре для людей, але його сили від цього виснажуються. Потрібно більше себе берегти, щоб мати можливість довше пропрацювати.

– Чи вдасться об’єднатися української Церкви?

– Є такий приклад: Харківсько-Полтавська єпархія УАПЦ під проводом Владики Ігоря Ісіченка повідомила, що хотіла б якось зблизитися з УГКЦ, щоб у церков було спільне причастя. Таке було. Але щоб для всієї цієї Церкви – ні. Над єдністю церков в Україні потрібно ще багато працювати. Потрібно прагнути до об’єднання. Сьогодні в цьому є велика потреба, але немає прагнення.

– А хто цьому заважає? Російська церква?

– Москва робить свою справу через УПЦ МП, намагається її не допускати до єдності з іншими українськими церквами. Але, врешті-решт, це залежить не від Москви, а від нас.

– А що стосується Константинополя? Може, Константинопольський Патріарх надати автокефалію УПЦ КП, враховуючи, що останнім часом відносини між Росією і Туреччиною напружені?

– Вони також проводять свою політику, тому що на них також дуже діє Москва. Вони зараз – напередодні Всеправославного Собору, і хочуть його провести за будь-яку ціну. Вони, можливо, не готові робити все те, чого б ми від них очікували. Вони повинні захистити нашу церкву, будучи Церквою-матір’ю, тому що християнство прийшло до нас з Візантії. Але, на жаль, політика тут відіграє свою роль.

– За ці два роки після Майдану змінилися українські Церкви? Чи стали вони ближче одна до одної?

– Не так сильно, як ми сподівалися. На жаль, різного роду людські амбіції і політика дуже цьому перешкоджають. В першу чергу, всі ми – католики, протестанти, православні – повинні прагнути до єдності, якої Ісус Христос від нас вимагає. Це перше. А друге: ми повинні робити хоча б маленькі кроки: поважати один одного, не говорити погано один про одного, підтримувати, шукати можливості у співпраці та благодійності. Це наше прагнення до єдності має створювати певну атмосферу, яка з часом може вилитися в певний результат – привести до єдності.

Тетяна Шпайхер

Джерело: Католицький оглядач