Понад тисячу військовослужбовців та правоохоронців з усіх регіонів України взяли участь у прощі до Зарваниці

18 – 19 вересня відбулося Друге Всеукраїнське військове паломництво до Зарваниці, організоване Українською Греко-Католицькою Церквою спільно з Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною прикордонною службою України.

Вперше у цьому заході взяли участь іноземні делегації: представники німецького Бундесверу – декан для закордонних справ монсеньйор Йоахим Сімон та його помічник, а також представник Військового ординаріату Польщі капелан-підполковник Петро Швець-Надворний.
Цьогорічне військове паломництво відбулося під гаслом: «Бог і Україна». Паломництво зібрало більше ніж тисячу військовослужбовців та правоохоронців з Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської, Черкаської, Київської, Донецької, Одеської областей та з АР Крим.
Розпочалось паломництво військових молебнем до Пресвятої Богородиці перед Чудотворною іконою та панахидою за загиблих під час виконання службових обов’язків військовослужбовців та правоохоронців. Учасники паломництва поклали вінок та квіти до пам’ятника «Загиблим за волю України».
Опісля учасники урочистою ходою разом з військовими оркестрами пройшли до скульптури Матері Божої на майдан перед храмом, де відбулось урочисте відкриття паломництва. Під час відкриття паломництва була освячена ікона Покрови Матері Божої, на якій вміщені герби силових структур України.
Тоді до військових прочан звернувся Владика Михаїл (Колтун), керівник Департаменту Патріаршої курії УГКЦ у справах душпастирства силових структур України: «Ми сьогодні прийшли сюди, щоб виразити свою віру від Збройних Сил, від силових структур, від імені всієї України. Ми наважилися робити ці перші кроки для того, щоб за нами могли йти наступні покоління, які будуть представляти лице нашої держави, наших військ і силових структур. Ми не перші відкриваємо військове паломництво. Вже перед нами весь світ паломничає і черпає цієї благодатної сили, паломничає зокрема до Пресвятої Богородиці, яка є у Люрді, Ченстохові».
У вільний від офіційних заходів час паломники мали змогу послухати гру оркестрів Збройних сил України та Внутрішніх військ МВС України.
Після обіду розпочалась Хресна дорога, на якій проповідували військові капелани, а військовослужбовці різних силових структур несли почергово хрест. Отець Йоахим у своїй проповіді на четвертій стації Хресної дороги (зустріч Матері Божої з Сином) зазначив: «Я, як представник Німеччини, стоячи на українській землі, думаю про матерів, які не дочекались на своїх синів після війни та молюсь тут з вами за мир між нашими країнами та у цілому світі».
Ввечері паломники взяли участь в Архиєрейській Божественній Літургії, яку відслужили Владики Михаїл (Колтун) та Василь (Семенюк), Єпарх Тернопільсько-Зборівський. Під час Літургії представник Польського військового ординаріату зачитав вітання від Адміністратора ординаріату і висловив сподівання, що з кожним роком військових паломників буде все більше і більше, а інститут військового капеланства стане в Україні офіційним. Заступник директора Департаменту гуманітарної політики Міністерства оборони України Петро Костюк висловив впевненість, що «приймаючи участь у заходах Другого Всеукраїнського паломництва ми вийдемо на той духовний рівень, який дасть нам можливість йти тим шляхом, який проходить кожен християнин до храму Божого. І це стане моральним орієнтиром для росту духовності у Збройних Силах України».
Після Літургії, під спів Аве Марія відбувся похід учасників паломництва із свічками до джерела, де відбулося освячення води та окроплення паломників.
Концертна програма та нічні чування біля гуцульської ватри завершили перший день паломництва.
Неділя – другий день паломництва. Він розпочався з Архиєрейської Літургії, яку очолив Владика Михаїл (Колтун). У своїй проповіді він наголосив: «Навчімося прощати, навчімося допомагати один одному, навчімося розуміти ближнього свого. Ми молимося тут за наше українське військо, щоб воно було моральним та патріотичним, а також за нашу державу, щоб вона, як всі інші цивілізовані держави світу, розвивали свою християнську культуру та надбання».
Під час Літургії Владика Михаїл зачитав Декрет Блаженнішого Любомира про нагородження представника Німецького Бундесверу отця Йоахіма Сімона хрестом з прикрасами. Нагороду вручено за сприяння у побудові інституту військового капеланства в Україні
«Повернувшись в свої військові частини запросіть своїх товаришів до паломництва наступного року, але зробіть це не просто словами: «Поїдьте на другий рік в паломництво», але своїм прикладом, своїм життям, своїм християнським ставленням до них. Нехай ваші товариші побачать, що ви змінились після відвідин цього чудотворного місця», – закликав голова організаційного комітету паломництва о. Любомир Яворський.
«Цього року паломництво набрало більшого масштабу, бо в ньому взяли участь більше регіонів України. Також бачимо, що паломництво відкрило свої кордони, а це дає впевненість, що світова спільнота цікавиться військовим капеланством в Україні та зацікавлена ознайомитися з духовністю нашого народу», – сказав Владика Михаїл, підсумовуючи проведене паломництво.
Довідка: Перше Всеукраїнське військове паломництво відбулося у вересні 2009 року. Його організувала Українська Греко-Католицька Церква спільно з Міноборони, МВС, ДПС та МНС України.
Департамент інформації УГКЦ