Понад сто в’язнів здійснили своєрідне паломництво до Патріаршого собору

18 листопада 2020 року поштові ящики, коробки і пакунки з колоній та в’язниць були відкриті, і галерея Патріаршого Собору Воскресіння Христового УГКЦ наповнилася творами образотворчого й прикладного мистецтва в’язнів. Унікальність майбутньої виставки – в залученні до 100 добровільних помічників у заходах організації й проведення мистецького конкурсу.

Волонтери з Української академії лідерства, які долучилися до підготовки експозиції «Покликані до свободи», розпочали реєстрацію понад 150 авторських творів, що прибули до Києва з усієї України. Роботи були тимчасово розміщені біля стін. Триває внесення імен конкурсантів у спеціальну таблицю підрахунку балів для визначення переможців і призерів.

Ретельну підготовку експозиційного залу, інсталяцію кронштейнів і додаткового освітлення здійснюють волонтери спільноти “Виноградник” під керівництвом Романа Тишківського.

Оформленням творів, розміщенням їх на експозиційній площі займається художниця-експозиціоністка Наталія Шульженко. За її плечима досвід вже трьох виставок творчості в’язнів, які організовувалися Пенітенціарним душпастирством УГКЦ.

Незабаром стіни галереї Патріаршого Собору заговорять мовою людських втрат і надій. Розкажуть людям про людей мовою образів і знаків. Через два тижні експозиційний зал стане місцем людяного діалогу про покликання нас до свободи. Не до свободи у смислі гасла “Freedom is our religion”, де індивідуальне “хочу” заглушає усі смисли й мотиви вчинків. А до відкриття самої суті людського життя. Ставати гідними нашого покликання бути людиною, чинити правду і добро.

Протягом двох місяців ви зможете побачити мову фарб і жестів, які оживають перед тим, хто подивиться. Всеукраїнська виставка-конкурс «Покликані до свободи» (Гал. 5:13) – нагода для нас переосмислити тему злочину і покути, яка є центральною проблемою людини і Творця, людини і людини.

Пенітенціарне душпастирство Української Греко-Католицької Церкви спільно з БФ «Карітас-Київ» у співпраці з Державною кримінально-виконавчою службою України проводить у грудні – січні Всеукраїнську виставку-конкурс мистецтва в’язнів «Покликані досвободи». Мета виставки – посприяти кращій суспільній комунікації та процесу реінтеграції наших співгромадян, що опинилися у місцях позбавлення волі, а також зростанню громадянської активності в охороні суспільного миру, подоланню напруженості, пов’язаної з тривалою ізоляцією. Слід зазначити, що внаслідок карантину ця ізоляція стала подвійною, адже в’язні були позбавлені соціального спілкування через припинення усіх без винятку візитів ззовні. 

У процесі підготовки виставки відбувається збір коштів як на покриття видатків на поштову пересилку відправлень з в’язниць, так і на організаційну працю навколо самих творів для їх експонування й належного антуражу. “Все, що ми здатні зробити, – коштом добродіїв” – зазначає о. Костянтин Пантелей, керівник Відділу ПК УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України. Премії переможцям і призерам мають виключно соціальне призначення для в’язнів, членів їх родин, а також потерпілих внаслідок злочину.

Відкриття виставки мистецтва в’язнів “Покликані до свободи” відбудеться 4 грудня 2020 року.

Пенітенціарне душпастирство УГКЦ