Папа до військових капеланів: хто повертається з війни, потребує особливої опіки

Особи, які повертаються з війни, та їхні родини потребують особливої душпастирської уваги, підтримка, яка допоможе їм відчути материнську близькість Церкви. Думками про це Папа Франциск поділився, зустрічаюсь у понеділок, 26 жовтня 2015 р., з військовими капеланами, що приїхали до Риму на курс, присвячений міжнародному гуманітарному праву, який вже вчетверте поспіль організували Конгрегація в справах Єпископів та Папські Ради «Справедливість і мир» та Міжрелігійного діалогу.

Згаданий курс був присвячений деяким актуальним викликам, пов’язаним з захистом людської гідності під час збройних конфліктів неміжнародного характеру і так званих «нових» форм збройних конфліктів, що, за словами Папи, стало, «на жаль, темою величезної актуальності, особливо, коли взяти до уваги посилення насильства і помноження театрів бойових дій в різних частинах світу, таких як Африка, Європа та Близький Схід».

«Війна, у дійсності, викривлює братні зв’язки, зв’язки між державами, спотворює також і тих, хто є свідками жорстокості. Численні військовослужбовці повертаються додому після воєнних операцій чи миротворчих місій із справжніми внутрішніми ранами», – вів далі Святіший Отець, розповівши, що під час нещодавнього синоду у Ватикані чув про ці проблеми від багатьох єпископів. А це вимагає «пошуку адекватних способів для лікування духовних ран військовослужбовців, які пережили досвід війни».

Згадані особи та їхні родини, за словами Папи, потребують особливої душпастирської уваги, а завданням капелана є супроводжувати та підтримувати їх, «утішаючою та братерською присутністю». «Ви можете виливати на рани цих людей, – додав він, – бальзам Божого слова, яке полегшує боку та поширює надію, можете пропонувати їх благодаті Пресвятої Євхаристії та Таїнства Примирення, які живлять та відроджують пригноблену душу».

Підкресливши роль гуманітарного права, яке, зокрема, покликане захистити тих, що не беруть участь в конфлікті, яке старається викорінити озброєння, що завдає непомірних непотрібних страждань і велику шкоду навколишньому середовищу, Глава Католицької Церкви вказав на те, що для здійснення своєї місії «гуманізації наслідків збройних конфліктів» воно повинно поширюватися серед усіх збройних формувань, включаючи і недержавні, та враховувати «нові дійсності війни».

«Однак, як християни, – підкреслив Папа, – ми глибоко переконані, що остаточною метою, найгіднішою людської істоти та людської спільноти, є скасування війн. Тому ми повинні постійно анґажуватися у спорудження мостів, які поєднують, а не мурів, які розділяють, повинні завжди допомагати шукати промінь світла для посередництва та примирення, ми не повинні ніколи піддаватися спокусі сприймати іншого лише як ворога, якого слід знищити, але як особу, наділену притаманною їй гідністю».

За словами Святішого Отця, в період, коли переживаємо «третю світову війну, яка здійснюється по частинах», покликанням капеланів є «підтримувати у військовослужбовців та їхніх родин духовний і моральний вимір, які допоможе їм долати часто несамовиті труднощі та сумніви, пов’язані з цим особливим служінням батьківщині та людству».

Завершуючи, Папа також вказав на важливість молитви, наголошуючи: «Капелани повинні молитися. Без молитви неможливо зробити все те, чого людство, Церква та Господь Бог очікують від вас у цю мить».

Радіо Ватикан