О. Олександр Cмеречинський: Розвиток морського капеланства – це великий шанс для наших громад за кордоном

Розвиток морського капеланства – це великий шанс для громад УГКЦ за кордоном. Про це заявив директор Морського апостоляту о. Олександр Cмеречинський під час VIII практичного спецкурсу ПМВ з місійного служіння для семінаристів, який триває у Зарваниці.

Українці перша морська нація у Європі. І в Україні, крім нашої Церкви, українськими моряками ніхто системно не опікується. Тож морське капеланське служіння – це величезний виклик і водночас величезний шанс. І хоча це середовище переважно не християнське,  це наш обовязок  у будь-яке середовище приносити Христа. Інколи набагато легше бути священиком-місіонером (а покликання кожногоз вас бути місіонером!) – саме не у християнському середовищі. За моїм досвідом, коли ти приходиш у нехристиянське середовище з щирим бажанням принести туди Христа тоді відбуваються неймовірні речі”, – наголосив о. Олександр.

Він відзначив, що сьогодні контракт моряка переважно триває близько 9 місяців. “Тобто на 9 місяців моряки йдуть з дому. Існує багато небезпек фізичних, моральних і навіть фізіологічних. Заходячи у порт чужої країни, вони нічого не знають, на що їм чекати. Переважно їх зустрічають прикордонники, митники, різні служби, які всі чогось хочуть, і тут з’являється той, до кого вони мають довіру. Морський капелан це для них віддушина. Це той, до кого вони можуть звернутися у будь-якій потребі, – підкреслив директор Морського апостоляту.

Він розповів про історію виникнення і структуру Морського апостоляту. Так, морське капеланство у Католицькій Церкві має близько 100 років. Це загальнокатолицька структура, яка на сьогодні охоплює 420 портів. А місія українського Морського апостоляту розпочалася у 1994 р. Хоча офіційно Морський апостолят УГКЦ зареєстрований у 2000 році. “Для УГКЦ море це щось невідоме. Але після виходу з підпілля наша наша Церква долучилися до цієї праці. Перша Літургія на борту була відслужена для команди філіппінців в Одесі. Намагаємося щось робити для моряків всюди, де присутня наша Церква. Зараз УГКЦ працює над створенням української мережі для опіки над українськими моряками, які є по всьому світу, – додав отець Олександр.

Священик відзначив, що в служінні морського капелана є два основні напрямки: це праця з іноземними моряками в наших портах і опіка українських моряків в іноземних портах, плюс допомога українським морякам в інших потребах. Ще один напрямок – опіка українськими військовими моряками та їхніми родинами.

Зараз головною Церквою, яка займається капеланським служіння у ВМС України, є УГКЦ. Перед нами стоїть серйозний виклик маємо потребу у 7-х військово-морських капеланах, і не маємо ким заповнити ці місця. Дивлячись у ваші очі, я думаю, а може ви? звернувся отець Олександр до семінаристів і додав. – Якщо ви будете служити за кордоном – я на вас розраховую. Хтось обовязково служитиме у портових містах. І розвиток морського капеланства – це великий шанс для наших громад за кордоном”.

Священик відзначив, що відвідував Монреаль і побачив, що тамтешні громади не розвиваються. Ми з місцевим священиком зайшли у порт. А там є клуб для моряків і всі, хто хоче, добровільно реєструються, хто з якої країни. Я був в жовтні 2016 року і ми подивилися статистику за 2016 рік станом на жовтень місяць в порті Монреаля було 3500 українських моряків. Я отцеві кажу: 3,5 тис українців було біля твоєї церкви і ти про них не знав! Це шанс, щоби оживити життя наших сплячих громад за кордоном! – наголосив о. Олександр Смеречинський. – Інший приклад Марсель у Франції, де ми, по суті, дали старт життя громади УГКЦ через Морський апостолят”.

Отець Олександр також розповів, що Морський апостолят опікується і морськими навчальними закладами. “Вже потрібно двох священиків, хто б викладав християнську етику, – зазначив отець Олександр.

Говорячи про те, які вимоги для морського капелана, директор Морського aпостоляту підкреслив, що must – це знання англійської мови.

pmv.ugcc.org.ua