Неділя про Блудного Сина в УГКЦ – день особливої пастирської турботи і молитви про в'язнів

Суспільство, зіштовхуючись з проблемою насильства та злочинів, усвідомлює необхідність різних видів реагування, у тому числі й ув’язнення, як останнього засобу. Але кому, як не нам, християнам, розвивати і поглиблювати своє уявлення про причини злочинності та криміналізації суспільства. Адже вони криються за браком моральної відповідальності та соціальної солідарності. Кримінальні злочини стаються через причини, приховані у суспільному житті людей.

Неділю про Блудного Сина, за два тижні до початку Великого Посту, Синод Української Греко-Католицької Церкви визначив як день особливої пастирської турботи й молитви про в’язнів. До цього дня, що випадає 2011 року на 20 лютого, Блаженніший Любомир Гузар написав пастирського листа до вірних УГКЦ та до всіх людей доброї волі. Ми делегували державній владі усе, що стосується правосуддя та покарань за злочини. Тому те, що відбувається у цій сфері не може бути поза нашою відповідальністю.

Протягом років незалежності не припиняються зусилля щодо реформування системи кримінального судочинства та гуманізації утримання в’язнів. В Україні заборонено смертну кару. Але риси судової і тюремної системи України надто поволі змінюються, виходячи з під тіні репресивних традицій, яким минуло 300 років. Залишається високим рівень корупції. Хоча число засуджених до позбавлення волі за останні 10 років зменшилося на третину, протягом двох останніх років критично виросла чисельність громадян у слідчих установах.

За статистичними даними 2011 року Україна ще входить у десятку країн світу за кількістю в’язнів на 100 тис. населення. Велике число наших співгромадян мали досвід перебування «за ґратами». За один рік через брами установ попереднього ув’язнення проходить понад пів мільйона осіб. 60 тисяч з цього числа засуджуються до позбавлення волі. Нині по той бік суспільства опинилося близько 152 тисяч людей.

У справі повернення громадян до суспільного життя Церква ефективно співпрацює і засвідчує живу солідарність з представниками Державної пенітенціарної служби України, що виконують свій обов’язок сумлінно та з належним дотриманням прав людини.

Церква закликає усіх нас служити тим людям, що знаходяться у гірких обставинах. Господь був особливо уважний до найбільш нужденних, із якими ототожнював Себе. В’язні – люди у великій духовній потребі. Для нас, християн, мають бути пересторогою слова Христа: «Я був у темниці, і ви не відвідали Мене» (Mт. 25).

Інформацію надав о. Костянтин Пантелей