«Милосердя двері відкрий нам, Благословенна Богородице, через молитву і пам’ять за полеглих у Карпатсько-Дуклінській операції (битві)»

5 жовтня 2016 року військовий єпископ Михаїл (Колтун) та капелани УГКЦ відвідали польське місто Дукля, щоби взяли участь у вшануванні загиблих синів і дочок українського народу, що сімдесять два роки тому віддали своє життя внаслідок Східно-Карпатської операції.

До участі у спільній поминальній молитві духовенство УГКЦ запросив владика Євген Попович, Архиєпископ і Митрополит Перемишльсько-Варшавський (УГКЦ). В організації поминальних заходів активну участь приймав отець Мирон Михайлишин, греко-католицький священик, що служить вірним у Польщі.

Вшанування розпочалося офіційними урочистостями на місці поховання близько 80 тис. полеглих українців, за участі делегацій із Чехії, Словаччини, Польщі, України і генерального консула України в Любліні (Польща) Василя Павлюка.

Після виступів високоповажних осіб та покладення квітів до братньої могили на військовому цвинтарі, слово співчуття висловив владика Кир Михаїл Колтун, керівник Департаменту Патріаршої курії Української Греко-Католицької Церкви у справах душпастирства силових структур України, після чого священики-капелани Сокальсько-Жовківської єпархії, які не один раз побували в зоні АТО надаючи духовну підтримку українським воїнам, заспівали: “Вічная пам’ять”.

Зокрема Кир Михаїл сказав: «Нас, живих, померлі мирять через віки, коли існували між нами всілякі відносини. Тепер ми всі розуміємо, наскільки ми один одному завдячуємо, і тим померлим завдячуємо, що ми сьогодні можемо зустрічатися в мирі, любові і зичливості, найкращих побажаннях один одному… І ми сьогодні дякуємо Богові за цей день, який нас єднає, і просимо за тих померлих, які відійшли, яких ми згадуємо, яких ми приймаємо до себе в життя і в пам’ять».

Опісля разом із військовим оркестром усі вирушили до місця, де встановлена меморіальна таблиця загиблим воїнам українською мовою, яку владика Михаїл освятив, а священики-капелани разом заспівали гімн України.

dukla_6

Під час освячення пам’ятної таблиці Архиєрей промовив:  “Сьогодні ми відкриваємо цю пам’ятну таблицю, щоб увіковічнити пам’ять у наших серцях. Коли будемо проходити мимо, будемо читати і згадувати тих, які загинули і спочивають у цій землі. Боже, ниспосли своє благословення через окроплення цієї  свяченої води за тих, які загинули на цій землі, про пам’ять їхню ця таблиця нехай нам свідчить. А нам усім дай в мирі і любові жити, і пам’ять їх споминати на вічний їм спочинок. Амінь».

Після цього в церкві оо. Бернадинів міста Дуклі владика Михаїл (Колтун) разом зі священниками відслужили заупокійну Божественну Літургію, поминаючи усіх полеглих.

Болить серце, що через історичні обставини, напевно, перший раз у такому заході пам’яті за нашими борцями брала участь делегація від нашої країни. Можливо, вперше була відслужена свята Літургія за загиблими у цьому місці. Це наштовхує на думку, що таких місць поховань синів і дочок нашого народу років Другої світової війни у світі є багато і, напевно , е завжди вони нам є відомі. Можливо, за ними також не творить пам’яті більшість нашого народу. Тому, ми маємо працювати над відкриттям таких місць і творити молитву за вічний спокій їхніх душ. Допоки будемо пам’ятати їх, до тих пір вони житимуть серед нас.

Більше світлин.

Прес-служба Сокальсько-Жовківської єпархії