«Ми є спадкоємцями невмирущого духу отця Маркіяна», – Владика Михаїл (Колтун)

8 листопада 2011 року в с. Нестаничі Радехівського деканату Львівщині відбулися урочисті заходи приурочені 200-річчю з дня народження о. Маркіяна Шашкевича. Правлячий Архиєрей Сокальсько-Жовківської єпархії, Владика Михаїл (Колтун) очолив Божественну Літургію у храмі, де з 1838 р. до 1841 р. священнодіяв о. Маркіян.

Слід відзначити, що біля храму відновлену стару плебанію, у котрій відкрито музей-садибу о. Маркіяна.

Після Архиєрейської Літургії священнослужителі освятили музей та відспівали Панахиду за о. Маркіяна. Відтак розпочався урочистий мітинг під час якого о. Маркіяна називали «справжнім апостолом українського відродження».

У промові Владика Михаїл наголосив, що «життя о. Маркіяна було запалене вогнем Божої благодаті» і завдяки їй він боровся «за ідентичність нашого християнства та ідентичність нашого народу». «Ми є спадкоємцями його невмирущого духу, який він залишив після себе. Однак це не просто він заявився у своєму часі, але цей час приходить до нас, щоб ми могли відчути в собі відповідальність за себе, за тих хто є навколо, за Церкву і за державу», – сказав єпископ.

Роман Лубківський, висловив думку про те, що «Маркіян Шашкевич – це блискавка в руках Господа, яку він кинув на темний край, який вже не належав українцям». Порівнюючи із теперішнім часом промовець сказав, що «дехто хоче псевдокультури, де українське було б розчинено в іншому, в торгашеському, в космополітичному». Відтак п. Роман запитав: «То де ж ми існуємо? Блискавка Шашкевича показує наше місце: ми є тут, ми є автохтони, ми є нормальний, працьовитий народ. Ми не є лакузи, ми не є гнилизна, якою нас демонструють у фільмах чи коміксах». Звертаючись до священнослужителів доповідач сказав: «Ця блискавка має осяяти і душі священиків. Не тих, які сьогодні прийшли, а тих, які думають про іномарки, про те, щоб їхні доми нагадували храми, про те, щоб у їхньому селі перестала існувати дерев’яна церква». За роки Незалежності згоріло 88 дерев’яних церков і згідно п. Романа «не тільки електрика це все нищить». Від так промовець закликав: «Подумаймо про це маючи таку унікальну можливість».

На завершення усі охочі оглянули музейну експозицію про отця Маркіяна, а діти, зокрема, та молодь із зацікавленням пізнавали світ видатного греко-католицького священика.

УГКЦ

Додаток:

Маркіян Семенович Шашкевич (6 листопада 1811 р., с. Підлисся – †7 червня 1843 р., с. Новосілки) – священик УГКЦ, один із перших священиків, який у той час проповідував українською мовою, письменник, поет – зачинатель нової української літератури в Галичині, культурно-громадський діяч, речник відродження західноукраїнських земель. Очолив «Руську трійцю», ініціатор видання альманаху «Русалка Дністровая» (1837 р.). Виступав за рівноправність української мови з польською.