Глава УГКЦ очолив IX Всеукраїнський з’їзд військових капеланів у Києві (фото, відео)

14 грудня Божественною Літургією у Патріаршому соборі Воскресіння Христового у Києві розпочався 9 всеукраїнський з’їзд військових капеланів УГКЦ. У щорічному з’їзді за організації Департаменту Патріаршої Курії УГКЦ у справах душпастирства силових структур України взяли участь більше 100 військових капеланів. Святу Літургію в Патріаршому соборі очолив владика Богдан (Манишин), єпископ-помічник Стрийської єпархії.

1

З’їзд очолив та відкрив Блаженніший Святослав (Шевчук), Глава УГКЦ, котрий виступив зі зверненням до військових душпастирів та представників влади.

2

«Я переконаний, що тут зібралася найкраща частина духовенства УГКЦ. Це ті священики, які погодилися бути там, де сьогодні пролягає межа між життям і смертю. Священик має іншу зброю – Слово Боже, – підкреслив Блаженніший Святослав. – Хтось каже, що ми живемо в трагічних часах. Я з цим не згодний – ми живемо в героїчний час!»

5

Звертаючись до присутнього секретаря РНБО Олександра Турчинова, Глава УГКЦ зазначив, що сьогодні військовий капелан має, на жаль, єдиний статус – волонтера. «Наша Церква від початку активних бойових дій взяла на себе зобов’язання надати все необхідне для служіння капеланами військовослужбовцям», – зазначив Блаженніший, підкресливши, що метою військового душпастирства УГКЦ є створити військовий Ординаріат на зразок інших країн світу, де ця модель успішно працює і розвивається.

Офіційні заходи з’їзду продовжилися в Будинку офіцерів Збройних Сил України. Продовжив чотириденний захід владика Михаїл (Колтун), керівник Департаменту, звернувшись до капеланів з пастирським словом.

90

«Цьогорічну конференцію ми розпочинаємо темою нового церковного року – Божого милосердя. Заохочую всіх, щоб ми перейнялися цим післаництвом Папи Франциска, адже служіння військового капелана найперше пов’язане з творінням милосердя нашому ближньому», – сказав владика Михаїл.

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов, котрий прибув на запрошення Департаменту на з’їзд, зазначив:

«Військова капеланська служба має переходити з волонтерського на професійний формат, щоб прибрати будь-які бюрократичні обмеження, які стоять на шляху реалізації всіх її можливостей».

«У той же час, ми повинні забезпечити високі соціальні стандарти для військових капеланів. Саме тому РНБО ініційовано розроблення закону про капеланську службу в ЗСУ та вищих військових формуваннях. І саме цей закон має стати основою для того, щоб ми перейшли на професійний, системний формат несення служби. Тому що перед капеланами сьогодні в армії стоять дуже серйозні завдання, це не тільки духовне, але й патріотичне виховання військових, це психологічна робота з особовим складом”, – додав секретар РНБО.

Після спілкування з пресою з’їзд продовжив свою роботу виступом заступника керівника Департаменту о. Любомира Яворського, який прозвітував перед капеланами про річну роботу, здійснену Департаментом.

3

«На цей час від початку бойових дій ми маємо 286 окремих виїздів наших капеланів у зону АТО, 90% яких мають термін від 30 до 45 діб. 127 капеланів Церкви систематично співпрацюють з Департаментом щодо питань душпастирської опіки особового складу у зоні АТО», – зазначив отець. Заступник керівника Департаменту додав, що допомога реанімаційними автомобілями (6 машин) також стали вагомим доповненням до капеланського служіння. За словами священика, 12 військових капеланів із загальної кількості, опікується військовими шпиталями.

Полковник Руслан Коханчук, старший офіцер Департаменту соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України, виступив з доповіддю на тему «Становлення служби військового духовенства (капеланства) на тлі війни».

7

Полковник Олександр Іздебський, начальник Служби військового духовенства Національної гвардії України, доповів про функціонування Служби та проінформував усіх присутніх про співпрацю Нацгвардії з військовими капеланами УГКЦ. Полковник Іздебський вручив душпастирям подяки за підписом т.в.о. командувача Національної гвардії України, генерал-лейтенанта М. І. Балана.

6

Начальник сектора зі зв’язків з громадськістю та релігійними організаціями Департаменту персоналу Державної прикордонної служби України полковник Сергій Кузьменко засвідчив про співпрацю з військовими капеланами УГКЦ та відзначив початок процесу формування положення про службу військового духовенства в Державній прикордонній службі України.

Наприкінці першого робочого дня зїзду з доповіддю на тему «Моральні виклики військового душпастирства під час бойових дій» виступив о. Ростислав Височан, військовий капелан Стрийського гарнізону. Після виступу священика відбулася коротка дискусія на запропоновану тему та підведено підсумки дня.

8

Від завтра, 15 грудня, розпочнеться 3-денний тренінг для військових капеланів, що складається з підготовки в галузі тактичної медицини (1,5 дні) та трьох освітніх модулів (1,5 дні):

• Модуль 1: Підготовка священика до місії в зоні бойових дій
  • Модуль 2: Виконання обов’язків капелана у зоні бойових дій