Глава УГКЦ: «Наша політична еліта відстає від громадянського суспільства на ціле покоління»

Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав в ефірі телеканалу «112 Україна» відзначив позитивні зміни в українському суспільстві, які відбулися за останні роки.

За словами Предстоятеля, ключовим історичним моментом, де не просто трансформація українського громадянського суспільства показала себе, а це громадянське суспільство утвердилося і заявило про себе на весь світ, це був Майдан. Бо, як відомо, Майдан започаткувало громадянське суспільство. І саме це громадянське суспільство стало лідером суспільних процесів, лідером зміни світогляду сучасного українця.

Він вважає, що відбулося кілька важливих позитивних змін.

«Насамперед, вважаю, ми стали свідками народження нового поняття українського народу. Хтось говорить про народження нової політичної нації в Україні. І дуже важливо, що це поняття «політична нація» не ексклюзивне, мовляв, ось ті етнічні українці сьогодні є його основою. Абсолютно ні. Сьогодні почуваються українськими патріотами всі громадяни вільної незалежної України», – сказав Блаженніший Святослав.

«Я завжди, – продовжив Глава Церкви, – шокую різних співрозмовників за кордоном, які живуть у парадигмі протистояння з «російським світом» і кажуть: ось, ви воюєте проти росіян. Я кажу: ні, цілком ні. Сьогодні значна частина тих, хто вмирає за вільну і незалежну Україну, є російськомовними. Ми завдячуємо першим героям, які віддали своє життя на Майдані, які не були за етнічним походженням українцями. Тому сьогодні поняття нового українського суспільства є інклюзивне. Усі ті люди, які не хочуть регресу в радянські часи, почуваються українськими патріотами. Гадаю, це дуже позитивна зміна».

«Друга важлива річ, – вважає Блаженніший Святослав, – сьогодні громадянське суспільство є далеко попереду політиків і державних чиновників. Якщо ми сьогодні зіставимо спосіб мислення і діяльності волонтерів, активістів і навіть релігійних діячів, ми побачимо, що наша політична еліта, яка ще є елітою під знаком запитання, відстає на покоління. А державний механізм виглядає як якісь викопні рештки з попередньої епохи радянської системи».

Чому сталося так, що не політична еліта формує сенси в українському суспільстві? Глава Церкви вважає, що це, зокрема, тому, що наші так звані еліти довго були чужими. Вони належали до чужих народів. Часто ставали інструментами в руках загарбників. І тому, починаючи ще з козацької України, боротьба за свою державу була боротьбою за нові еліти. І ті еліти народжувалися не згори, а з нутра цього народу… «Гадаю, ми ще до сьогодні шукаємо за справжньою народною українською елітою. Але я оптиміст. Сьогодні справді є дуже багато людей, які є активними громадянами своєї держави», – додав лідер вірних греко-католиків.

Департамент інформації УГКЦ