Дух. Стиль. Погляд

У шалених ритмах життєвих буднів, у сум’ятті завдань, що невблаганною чередою виринають із самої природи сучасного метушливого світу, кожен на певному етапі свого життя намагається відповісти на запитання, що зухвало рояться на порозі його свідомості: ”Хто я у цьому невгамовному світі? Чим займаюся? Навіщо роблю те, що доводиться робити?” Ми ніколи не втомлюємося шукати ціннісних орієнтирів. Самі того не усвідомлюючи. А втратити з поля зору якийсь смисловий горизонт завжди легко. І завжди небезпечно. Плекати ж у собі дух, що підштовхує, окрилює, надихає, мотивує, формує певний стиль життя та навіть проявляється в особливому погляді – для військового настільки ж необхідно, як і уміння користуватися АКМ-ом. Збройні сили за своєю природою – середовище ціннісне: позбавлені ціннісної основи перетворюються на загрозу суспільству, державі, людині.

Морська піхота розпочинається не з бойових статутів, бойової техніки чи особливих видів озброєння, і навіть не з окремого морського піхотинця, який є її найвищою цінністю, втіленням цілої її потуги. Морська піхота – значно більше, аніж сукупність морських піхотинців, вона – те, що об’єднує окремих морпіхів у одне ціле і наповнює їхнє існування та їхню боротьбу змістом, творить з них одне тіло, єдиний організм, що живе та функціонує з однією єдиною метою – ефективне виконання завдань за призначенням: в умовах бою та в мирному повсякденні; на морі, у небі й на землі; завжди і скрізь. Морська піхота розпочинається з Духу! Саме він перетворює безтурботного хлопчиська та чоловіка з поважним життєвим досвідом на воїна, захисника та побратима. Дух – один на всіх, спільний для кожного. Дух завжди шукає свого втілення в історії – в словах, подіях, символах і ритуалах, в конкретних особистостях. Дух Морської піхоти проявляється в особливому стилі життя, мислення, спілкування, боротьби. Він дивиться у світ особливим поглядом – поглядом морпіха.

У нас, в Морській піхоті, свій стиль життя та ведення бою, свої переконання та ідеали, свої цінності, якими вимірюємо дійсність і на яких формуємо нові покоління “чорних беретів”, свій якір і свої крила. Наш якір, і крила теж наші!!! І меч, що з княжиш часів переходив із рук у руки нових поколінь захисників свободи та гідності нашого народу, – теж наш! І саме тому гордо пишається він на чорному береті морського піхотинця. А завдання берета – не лише нагадувати про минулі досягнення, а й формувати, ідентифікувати, надихати, втілювати Дух в історію. Історію ж творимо ми! Воїн не може стати заручником минулого. Його життєва місія – боротися за майбуття. Він повертає голову назад лише з метою щиро подякувати полеглим побратимам і пообіцяти їм жити та боротися так, щоб світ, про який вони інколи дозволяли собі мріяти, таки став дійсністю. Воїн завжди дивиться в майбутнє, за нього б’ється, для нього живе.

Воїн – тип характеру. Його життя – постійна й безупинна боротьба. Він не втомлюється, не зупиняється, не здається на шляху до остаточної перемоги – над собою, над життєвими викликами, над ворогом. Перемога – його ціль, його мрія, його мета. Перемогою він марить, нею живе, до неї невтомно йде. Справжній воїн – завжди воїн: на полі бою та в мирному повсякденні. Він не припиняє працювати над собою та гартувати свій характер, кувати свою волю, боротися та перемагати. Морпіх – народжений перемагати! Нескорений і нездоланний Дух Морської піхоти впевнено дивиться у світ поглядом кожного окремого морпіха, завжди зверненим вперед, у напрямку чергової перемоги. У цьому погляді – глибина та певність, сум за полеглим побратимом і надія на нову перемогу. Наша ціль – майбутнє! І боремося ми за нього вже сьогодні.

Можливостей працювати над собою – безліч. Цілей для досягнення у світі – не менше. У нас – свій шлях, свої цілі, свої цінності. Морський піхотинець – завжди воїн, завжди захисник, завжди побратим. Його найвищим досягненням є безумовна вірність – товаришам по зброї, Морській піхоті, Україні. Вірність у бою, вірність у житті! У морпіха особливий характер, що проявляється в стилі його життя та ведення бою. У нього своя місія: вести, боротися, перемагати. А в основі його особистості та місії – чіткий ціннісний фарватер: честь, відвага, відданість. Горизонтом нам – сама перемога: над собою, над життєвими викликами, над ворогом.

З метою забезпечення на оперативно-тактичному рівні ефективного виконання завдань за призначенням, можуть існувати “окремі” батальйони, полки, бригади, але не існує “окремої” Морської піхоти: Дух не розділити! Він один на всіх, спільний для кожного. У способі мислення окремого морпіха та в організації повсякденної життєдіяльності цілих підрозділів. Він у стилі життя та ведення бою. Він у погляді. Дух відважного воїна, відданого захисника та щирого побратима, дух бойової доблесті та воїнської честі, дух тих, хто не зрадили і залишилися вірними до кінця: вірними собі, вірними своїм, вірними завжди.

Бадьорий духом і міцний тілом із впевненим і уважним поглядом, морський піхотинець завжди готовий до виконання поставлених завдань. Йому притаманна розсудливість, його почуття підпорядковані розуму: коли необхідно, він діє зважено та обережно, але без тіні страху чи сум’яття на обличчі. У нього є обрій, до якого він вірно прямує життям. Його життя – віддана служба. Його служба – вияв вірної любові до свого народу, до своєї родини, до Морської піхоти та кожного окремого побратима морпіха. Саме цю відданість у будь-яких життєвих обставинах демонструє ціла постать морпіха: його дух, його стиль, його погляд.

Отець Андрій Зелінський, ТІ, військовий капелан УГКЦ