“До пам’яті жертв Голодомору в наших молитвах долучилася пам’ять про загиблих під час Майдану та війни на Донбасі”, – владика Борис (Ґудзяк) в Соборі Паризької Богоматері

Листопадове вшанування пам’яті жертв Голодомору в Соборі Паризької Богоматері є традицією для української громади Франції. Саме тому, 19 листопада, відслужили Літургію за жертви Голодомору в Україні в катедрі Нотр Дам в Парижі.

Очолив Літургію владика Борис (Гудзяк), Єпарх єпархії Святого Володимира Великого у Парижі у співслужінні владики Богдана (Дзюраха), Секретаря Синоду Єпископів УГКЦ.

Участь у Богослужінні взяли зі світської сторони Президент СКУ п. Євген Чолій, Посол України у Франції, єпископ-помічник Паризької архидієцезії РКЦ в Франції, представники Маронітської Католицької Церкви, Православних Церков, українських громадських організацій Франції, численні вірні, які по вінця заповнили найголовніший католицький храм Франції.

Зокрема владика Борис в Соборі Паризької Богоматері на вшануванні пам’яті жертв Голодомору, Майдану та війни звернувся до присутніх такими словами: “Вже чотирнадцять років у цей період ми молимося за жертв жахливого зла – штучного голоду, організованого радянським урядом на українських землях у 1932-33 роках. Хоча пам’ять від 4 до 10 мільйонів селян, фізично знищених через повільні тортури голоду, десятиліттями замовчувалась у Радянському Союзі, сьогодні правда про них відкривається українцям і французам, як і правда про інші геноциди 20-го століття – вірменський, єврейський, камбоджійський, руандійський… Цього року ми особливо згадуємо також Ємен, де від військових дій та гострої гуманітарної кризи потерпають мільйони людей, а серед них – багато дітей”, – сказав владика на початку своєї проповіді.

На думку владики Бориса, за кожною жертвою стоїть унікальний задум Господа, Його образ і подоба, Його любляча рука, яка створила кожного з нас, а за кожною жертвою – історія роду, родини, стосунків, прагнень і надій. “Три роки тому до пам’яті жертв Великого Голоду в наших молитвах долучилася пам’ять про тих, які загинули під час Майдану та війни на Донбасі, захищаючи гідність і свободу України та Європи. Тільки за офіційною статистикою понад 10 тисяч чоловіків і жінок втратили життя, 2,5 мільйони стали біженцями, – зазначив проповідник і додав: Тим ближчими є для нас образи новітніх жертв, які ще “вчора” ходили вулицями наших міст – Юрія Вербицького, Сергія Нігояна, Устима Голоднюка, Богдана Сольчаника, Василя Сліпака, Аміни Окуєвої…”, – наголосив Владика, що ці “болючі” питання української історії досі є актуальними і в наш час.

Варто додати, що у суботу, 18 листопада 2017 року в Санлісі (Франція) відбувся традиційний день пам’яті жертв Голодомору, “Небесної Сотні” та війни на Сході України. У події взяли участь близько вісімдесяти осіб. Згодом владика Борис, єпископ єпархії святого Володимира Великого в Парижі, очолив Божественну Літургію в церкві святих мучеників Бориса і Гліба. Загалом суботній день розпочався покладанням вінків до пам’ятника Анні Ярославні, королеві Франції. Цього року в Санлісі також відзначали 50-ліття Світового конгресу українців (СКУ), тож після спільного обіду відбувся круглий стіл на тему 50-ліття СКУ. День пам’яті, молитви та спілкування закінчився Вечірнею в храмі свв. Бориса і Гліба.

Довідка:
Світовий конгрес українців (СКУ) — організація, яка є міжнародною координаційною надбудовою українських громад у діаспорі, що представляє інтереси понад 20 мільйонів українців. СКУ є визнаний Економічною та соціальною радою ООН як неурядова організація зі спеціальним консультативним статусом.

Департамент інформації УГКЦ