Боротьба проти радикалізації: в’язничні капелани в Раді Європи

30 травня 2016 року у Центрі святого Томи (Страсбург, Франція,, відкривається Європейська зустріч в’язничних капеланів. Триватиме з’їзд до 1 червня. У зустрічі бере участь і представник УГКЦ – протоієрей Костянтин Пантелей, керівник Відділу Патріаршої курії УГКЦ у справах душпастирства в пенітенціарній системі України.

Нарада капеланів під назвою «Радикалізація в тюрмах: пастирське бачення» відбувається за сприяння Ради єпископських конференцій Європи (CCEE), Постійного представництва Святого Престолу в Раді Європи і Міжнародної католицької комісії душпастирської опіки в тюрмах (ICCPPC). На зустрічі, яка проходить під егідою Генерального секретаря Ради Європи пана Турбйорна Ягланда, буде обговорено проблему радикалізації, що в даний відбувається в тюрмах.

Близько 60 учасників з 23 держав-членів візьмуть участь у цьому заході. Більшість з них є католицькими капеланами, які відповідають за душпастирство у в’язниці на національному рівні. На заході також будуть присутні священнослужителі православних і протестантських церков та група мусульман, які беруть участь в тій же діяльності.

«Радикалізація не є маргінальною проблемою, яка обмежується виправними установами, але безпосередньо впливає на соціальну згуртованість у наших суспільствах. Про це свідчить зростаюча увага урядів і міжнародних організацій, яку приділяють цій ситуації, – зауважив Монс. Паоло Руделлі, що є постійним спостерігачем від Святішого Престолу у Раді Європи: – у Страсбурзі, наша мета полягає в тому, щоб налагодити діалог між Радою Європи і мережею католицьких капеланів, які надають духовну допомогу в тюрмах на щоденній основі. Цей діалог започаткував конкретні рекомендації в цій області ще у травні 2015 року. Ми також хотіли б підкреслити конкретний внесок, подарований з допомогою цього служіння, що надається Церквою, також наголошуючи на важливості співпраці між капеланами різних релігій: те, що вже відбувається в багатьох частинах Європи і може бути надзвичайно корисним не тільки в боротьбі проти радикалізації, але, більшезагально, щоб захистити людську гідність в’язнів».

День завершиться показом документального фільму під назвою “Dustur”, Марка Сантареллі, який розповідає історію про групу мусульманських в’язнів у виправній установі Dozza в Болоньї, які починають вивчати і взнавати більше про Конституцію Італії (Dustur перекладається як «Конституція» з арабської мови) під час проведення спеціальних класів. Це приводить їх до написання ідеальної dustur, написаної з особистих і універсальних слів, у відкритому діалозі й обміні між культурами і чутливістю до того, що ми є різними, але поділяємо ті самі життєві потреби. Два з головних герої документального фільму – о. Ігнаціо Де Франческо, Згромадження Благовіщення (Болонья, Італія) і Ясін Лафрам, координатор ісламського співтовариства в Болоньї (Італія) – буде говорити на наступний день в ході дискусії в Раді Європи.

У вівторок, 31 травня, нарада переміститься до Ради Європи (Palais De L’Europe – Кімната 9) і буде відкрита паном Турбйорном Ягландом, генеральним секретарем Ради Європи.

Українська в’язнична система має свій контекст цієї проблематики у зв’язку з війною та її наслідками. Під час проведення пенітенціарної реформи в Україні необхідно враховувати ризики необдуманих рішень, та можливі наслідки нехтування думками експертів.

Пенітенціарне душпастирство УГКЦ