Відбулася презентація фільму про капелана УПА "Отець Кадило"

16 вересня 2012 року в м. Стрию відбулась презентація фільму «Отець Кадило».

«Отець Кадило» – це художньо-документальний фільм про життя та служіння греко-католицького священика о. Василя Шевчука (псевдо «Кадило»), який був капеланом УПА. Стрічка цікава тим, що містить свідчення очевидців того часу про життя о. Кадила та представляє унікальні архівні документи, котрі інформують про його священиче служіння та ув’язнення зокрема.

Розпочалась презентація панахидою за бл. п. о. Василя Шевчука, котру очолив владика Михаїл Колтун, єпарх Сокальсько-Жовківський УГКЦ, який є капеланом Силових структур України, спільно з представниками духовенства Стрийської єпархії.

«Сьогодні вся Україна дізнається про роль капелана у війську» – зазначив архиєрей, вказуючи на унікальність та важливість даного фільму, який відтворює історичну правду про життя священика УГКЦ в ті нелегкі часи.

Довідка:

Греко-католицький священик Василь Шевчук народився 12 серпня 1903 року в м. Стрий. Навчався у Дрогобицькій, Перемиській та Стрийській гімназіях. Після завершення навчання та служби у польському війську вступив до Духовної семінарії в Перемишлі.

30 березня 1930 року був рукоположений на священика в неодруженому стані єпископом Йосафатом Коциловським. Душпастирював у селах Дорожів, Меденичі (Дрогобиччина), та Грушатичі (Самбірщина). Від вересня 1932 р., продовжує служіння на території Закерзоння у селах Смерековець, Павлокома і П’яткова Руська. На парафіях був ревним священиком, брав активну участь в громадському житті.

Наприкінці 1945 р. о. Василь Шевчук вступив до лав УПА під псевдом «Кадило». Спершу як військовий капелан сотні «Громенка», а згодом цілого Перемиського Куреня УПА. Такий крок був зумовлений воєнними обставинами, погрозами і нападами з боку польських націоналістичних організацій та кримінальних банд. Іншою причиною було цілеспрямоване винищення на Закерзонні представників української інтелігенції, зокрема й духовенства.

Перебуваючи в сотнях «Громенка», «Бурлаки», «Крилача» та «Ластівки», Отець «Кадило» служив польові Літургії, сповідав вояків, надавав їм духовну підтримку, хоронив полеглих в бою. Під захистом УПА священик також опікувався вірними, які, через воєнні обставини, залишилися без душпастирів.

У червні 1947 року, під час рейду на Захід зі сотнею «Громенка», знесиленого і хворого отця-капелана заарештували чехословацькі органи безпеки. Через місяць його передали владі комуністичної Польщі. Під час слідства і суду о. Василь Шевчук перебував у Ряшівській тюрмі, де переживав знущання з боку кримінальних злочинців і слідчих.

13 вересня 1948 року, за вироком Військового районового суду в Ряшеві о. Василя Шевчука “Кадила” розстріляли. Місце поховання священика невідоме.

Прес-служба Стрийської єпархії